Polub nas na Facebooku Dołącz do naszej grupy na FB!
Poradniki

Pauper decki, czyli jak nauczyć się gry w Artifact?

Pauper deck, czyli deck za grosze

Karty w Artifact kosztują. Wszyscy już o tym wiemy. Możemy je zdobywać kupując pakiety lub kupując na ryneczku Steam. Pierwsze wrażenie jest takie, że ludzie dostają piany na ustach i mówią kategoryczne – NIE! Jednak, gdy się temu bliżej przyjrzycie to zauważycie, że zakup kart nie oznacza wydatku 200 zł, a większość podstawowych kart dosłownie kosztuje grosze.

Nawet AXE – czerwony bohater, który dobijał do 70 zł, teraz spada i można go dostać za 45 zł, a karty generalnie się przewartościowują. I oczywiście, możecie go kupić, ale wydawanie na jedną lub dwie karty tyle samo, co na całą grę jest nieporozumieniem. Przynajmniej, na tym etapie.

Po pierwsze, guzik wiecie o grze. Nie macie pojęcia, co wam będzie się podobać, ani jak budować deck. Co się sprawdzi i jak to działa. Zatem, albo kupicie wszystko, bo was na to stać i taką macie ochotę, albo będziecie błądzić po topowych taliach, wydając masę kasy, ale niespecjalnie rozumiejąc jak to ma działać.

Co więcej, poziom frustracji wzrośnie, ponieważ wydaliście worek pieniędzy, nie wygrywacie, a wartość kart spada… „Gupia gra”!

Odpowiedzią na te bolączki są pauper decki, czyli talie złożone tylko z podstawowych kart, których wartość, to dosłownie groszowa sprawa. Bo wydanie na talie 3-4 zł to serio nie jest coś, co nas wywraca.


Poznaj grę, za kilka złotych

Oczywiście ilość pieniędzy będzie różna, bo część kart posiadamy i czasami zdarzy się tak, że musimy dokupić tylko kilka sztuk za kilkadziesiąt groszy, a czasami musimy wydać nieco więcej, bo braki w danym kolorze są dużo większe.

Granie pauper deckiem to świetna nauka i zabawa. Dlaczego?

  • Po pierwsze, składają się tylko z podstawowych kart, więc są ogólnodostępne i tanie.
  • Po drugie, są przemyślane i dobrze zbudowane, co pozwala wam poznać mechaniki i kombinacje poszczególnych kolorów.
  • Po trzecie, to świetny plac treningowy z możliwością rozbudowy o lepsze karty. Z założenia będziecie mieli kilka rzadkich kart, które można po kilku meczach wprowadzić do pauper decku i zmienić jego siłę, pozostając przy głównych założeniach twórcy.

Dlatego, polecam każdemu początkującemu graczowi zapoznać się z pauper deckami. To świetny starter i niewielkie ryzyko finansowe. Co więcej, na takim fundamencie możecie budować swoje talie lub wzmacniać pauper deck o lepsze karty, które posiadacie, dostaniecie lub kupicie.


Przykładowe talie

Podane talie są pobrane z drawtwo.gg i były zwycięskimi taliami w specjalnym turnieju, który dopuszczał grę jedynie pauper deckami. Nie będziemy opisywać działania każdej z talii, bo to być może pomysł na kolejne artykuły. Przejrzyjcie, przetestujcie i będziecie o wiele mądrzejsi w materii doboru kart i ich działania.

Finalista (1 miejsce) – Red/Black Aggro


Finalista (2 miejsce) – Black/Blue Control


Finalista (1 miejsce) – G/B/R Midrange


Finalista (2 miejsce) – Red / Green Ramp Deck


Półfinaliści – Black / Red Econ 


Półfinaliści Green/Black Lion

zvr
Twoja reakcja

O autorze

Karczmarz

Witajcie w karczmie Artifact: The Dota Card Game! Ja jestem Karczmarzem i zapraszam Was w nasze skromne progi. Możecie mnie kojarzyć z innej karczmy, jaką jest Gwint24.pl. Zatem rozgościcie się i bawcie się dobrze!